AKREDITACIJE KB ZENICA

Etička pitanja i prava pacijenata i ophođenje zdravstvenih radnika prema osobama s invaliditetom teme nastavka obuke

Detalj s obuke - Dr. Belma Goralija polaznicama i polaznicima govori o inkluzivnim standardima za osobe s invaliditetom 24.04.18

U Kantonalnoj bolnici u Zenici drugim od šest modula u utorak je nastavljena obuka uposlenica i uposlenika u sklopu opsežnog procesa akreditacije ove zdravstvene ustanove.

Na predavanju je na teme “Prava pacijenata u praksi” i “Pravo i etika u oblasti zdravstva” govorila Snježana Bodnaruk iz Federalnog ministarstva zd ravstva, dok su na temu “Ophođenje zdravstvenih radnika prema osobama sa invaliditetom” govorili Nataša Maros iz Udruženja “MyRight” te suradnici “MyRighta” Dr. Belma Goralija iz Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize, novinar Bh. radija 1 Željko Bajić, Jasminka Proho iz Udruženja gluhih i nagluhih KS, Vahid Đulović iz Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji “Feniks” iz Tuzle i Gospava Rađen-Rodić, sekretar Savez udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima RS .

Obuci prisustvuju i uposlenice i uposlenici Zavoda za medicinu rada i sportsku medicinu u Zenici koji također ulazi u proces akreditacije.

“Prava svih pacijenata odnosno korisnika zdravstvene zaštite bez obzira na uzrast, onesposobljenost, rasu, religiji, pol i seksualnu orjentaciju trebaju biti priznata, uvažena i prihvaćena od strane svih ključnih aktera u sistemu zdravstvene”, istaknula je, između ostalog, Snježana Bodnaruk, dok je dr. Belma Goralija potcrtala kako je veoma “važno da zdravstveno osoblje nema stereotipe i predrasude o osobama sa invaliditetom kao osobama koje treba sažaljevati i prema kojima se treba ponašati previše zaštitnički i pokroviteljski jer to ni same osobe sa invaliditetom ne žele”:

“Glavne preporuke za uspješnu komunikaciju sa osobama sa invaliditetom su slične ili iste kao i u slučaju osoba bez invaliditeta: od toplog pozdrava i predstavljanja do pažljivog slušanja onoga što pacijent ima za reći bez preuranjenih pretpostavki ili zaključaka”, kazala je dr. Goralija.

Saradnja AKAZ-a i organizacije ‘MyRight' počela je 2014. godine zajedničkim radom u izradi Standarda za timove porodične medicine, nastavljena 2016. izradom ‘Brošure za zdravstvene radnike o ophođenju prema osobama sa invaliditetom' te se nastavlja 2017. i 2018. učešćem u procesu akreditacije Opće bolnice ‘Abdulah Nakaš' Sarajevo za Inkluzivne standarde za osobe s invaliditetom (ISOSI) koji su u sklopu modula “Etička pitanja i prava pacijenata”.

Kantonalna bolnica u Zenici početkom aprila ove godine krenula je u opsežan proces akreditacije Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu FBiH (AKAZ). Iz menadžmenta ove Ustanove kažu da u početak akreditiranja svih odjela ulaze organizaciono spremni te da će im u tome dodatno pomoći iskustvo Odjela za ginekologiju i porodiljstvo koji je u procesu reakreditacije “Bolnica-Prijatelj beba” nakon okončanja akreditacionog ciklusa od tri godine.

Saradnja i partnerstva